Koh Rong ve Ada Yaşantısı

 In Maceralar

2 gün sonrasında sıra Koh Rong ve ada yaşantısı hakkında izlenimlere. İlk olarak belirtmem gerekiyor ki önceki yazımda bahsettiğim şey deprem değilmiş. 😀 Odamın yanındaki balkona giden olduğunda sallanıyormuş sadece. O gün odadan çıktığımda kimseyi görmediğim için deprem oldu sanmıştım.

Bu sabah tam fotoğraf çekmeyi planlarken yağmur sesiyle uyandım. Daha önceki yağmurlara kıyasla oldukça hafif sayılıyormuş bu. Daha çok İstanbul’daki sağanak yağmura benziyordu.

Koh Rong

Ada aslında oldukça güzel. Turistik bir ortam olduğu için alkolü vs fazla kaçıran insanlar elbette oluyor ama gerek mekanlar ve çalışanları, gerek tatile gelmiş insanlar olsun o kadar barışçıllar ki kavga çıkmasını engellemek için her şeyi yapıyorlar. Bunun haricinde ada da pek sıkıntı yok. Çok dalga geldiği zaman Sihanoukville tarafındaki kirliliği buraya getirmesi gibi bir durum var. Yine mekanlar bu konuda ellerinden geleni yapıp sahil ve denizi temizlemeye çalışıyorlar.

Adada çok fazla sivrisinek var. Buna zaten hazırlıklı gelmek gerekiyor en başında. Gündüz gelenler ve gece gelenler diye iki grup var anladığım kadarıyla. Gündüz gelenler yanımdaki arkadaşı kemirirken bana hiç uğramadılar ama gece gelenler oldukça korkunç. Dün gece yaklaşık olarak iki ayağımda da 20-30 ısırık vardı ve 2 numara büyümüşlerdi. Gece gelen sivri sinekler sadece ayaklara geldiği için gece mutlaka ince ve uzun paçalı bir şeyler giymek lazım. Ben ancak öyle kurtarabildim kendimi. Neyse ki sabah kalktığımda kaşıntılar sona ermişti.

Vücudunuzda açık yara olursa tropik ortam ve bakterilere alışkın olmadığınız için mutlaka enfeksiyon kapıyor. Bu nedenle gelirken, özellikle de uzun süre kalmayı planlıyorsanız yanınızda yara tozu ve pansuman malzemelerinizi getirin. Ayrıca benzer bakteriler ishale de neden olduğu için onun için de bir ilaç getirirseniz iyi olabilir. Son olarak mide yanması da sık karşılaşılan bir durum. Sanırım biralardan kaynaklanıyor ama yemekler de yapabilir. Bu yüzden midenize göre de bir şeyler almalısınız.

Ada Yaşantısı

Adaya bir kısım insan ve yerlilerin büyük bir çoğunluğu çalışmak için geliyor ama geri kalanı tamamen tatil ve diğer bir çoğunluk olarak geçerken uğruyorlar. Adada backpacker popülasyonu oldukça yüksek ve çok eğlenceli insanlar var. Gayet rahat bir şekilde gidip konuşabiliyorsunuz ve bu çok güzel bir şey gerçekten.

Adada parti hiç bir zaman eksik olmuyor sadece arada daha büyük partiler oluyor. 😀 Her saatte dışarıda, kumsalda insanları görebilirsiniz. Çalışanlar haricindeki büyük bir çoğunluk 11-12 gibi anca kalkabiliyor. Ve ger gece parti şeklinde günlerine devam ediyorlar.

İlk iki gün güneşliydi ama şu an hafif kapalı ve rüzgarlı. Bir noktada tekrar yağmur bastırabilir diye bugünü bilgisayar başında geçireceğim. Çok dinamik bir ortam var ve uyum sağlaması vakit alabiliyor. Diğer yazılarda karşılaştığım diğer şeyleri de anlatacağım. Görüşmek üzere 🙂

Recent Posts